כרמן

מאת ז'ורז' ביזה
מפסטיבל ברגנץ שבאוסטריה

בכיכובם של

 גאל ארקז , דניאל ג'והנסון

מנצח: פאולו קרינאני

במאי: קספר הולטן

שערוריית כרמן

"הפקה גרנדיוזית לאופרה המופתית... גרסת הקולנוע מצטיינת במוזיקה... המצו סופרן [גאל ארקז], בתפקיד כרמן (נאה, מקרינה מיניות נועזת, אך לא וולגרית), ניחנה במצו סופרן ערב מאד."
חגי חיטרון, הארץ

 

אחת מהפקות הדגל של מיזם ARIA. ספקטקל אדיר מפסטיבל ברגנץ שבאוסטריה המתקיים על שפת אגם קונסטנץ.

תפאורה מונומנטלית, מאות משתתפים, מוזיקה מוכרת מלאת להיטים אופראיים והרבה קטעי מקהלה, מבטיחים הנאה שלמה מביצוע זה של התזמורת הסימפונית של וינה בניצוחו של פאולו  קארינאני ובבימויו של קספר הולטן.
את כרמן מגלמת המצו-סופרן הצרפתיה גאל ארקז, אשר זכתה לתשואות הביקורת והקהל על הופעתה.

אחת מהפקות הדגל של מיזם ARIA. ספקטקל אדיר מפסטיבל ברגנץ שבאוסטריה המתקיים על שפת אגם קונסטנץ.  תפאורה מונומנטלית, מאות משתתפים, מוזיקה מוכרת מלאת להיטים אופראיים והרבה קטעי מקהלה, מבטיחים הנאה שלמה מביצוע זה של התזמורת הסימפונית של וינה בניצוחו של פאולו  קארינאני ובבימויו של קספר הולטן. את כרמן מגלמת המצו-סופרן הצרפתיה גאל ארקז, אשר זכתה לתשואות הביקורת והקהל על הופעתה.

האופרה "כרמן" הוצגה לראשונה בתיאטרון האופרה קומיק – פריז ב3.3.1875. הערב הראשון של האופרה המצליחה בכל הזמנים היה כשלון חרוץ. ביזה, המלחין, נפטר כ-3 חודשים לאחר הבכורה, בגיל 37 בלבד, ולא ידע מעולם שהאופרה השערורייתית שלו נעשתה להצלחה עצומה.

מדוע זו שערוריית כרמן ?
באותם זמנים את תיאטרון האופרה קומיק בפריז פקדה הבורגנות הפריזאית. אתם יודעים, לאופרה באו גם "להיראות". הקהל הבורגני הפריזאי נהג להיפגש באופרה לצורך עסקים וחיי חברה וגם כדי להפגיש את הדור הצעיר (בני סוף העשרה ותחילת שנות העשרים), עם בני גילם במקום תרבותי והולם. על הבמה אהב הקהל לראות דמויות נעלות המתחבטות בסוגיות ברומו של עולם. רוזנים, מלכים ונסיכים המתייסרים באהבה רומנטית ונשגבת.

והנה, בבכורת האופרה "כרמן" נחרד הקהל מההפקרות המוצגת על הבמה. הגיבורה היא צוענייה, יחפה וחצופה. מענטזת, מתגרה, יהירה ומופקרת. חברותיה מעשנות על הבמה, תוך שהן חושפות רגליים וכתפיים. אותה "גיבורה" אופראית אומרת ש"אהבה היא ציפור חופשית" ומתה בסופה של העלילה על קידוש חופש התשוקה של האישה. זה היה יותר מדי עבור הקהל הבורגני של פריז.

ההצלחה החלה דווקא באיטליה, כמה שנים מאוחר יותר. אז התחלפו הערכים הרומנטיים בזרם הריאליסטי. הסיפור על אנשים "רגילים", תאם את הזרם החדש באמנות ובספרות, אשר שאף לתאר את החיים, ולא לטפח אידאלים בלתי מושגים, אשר היו ה"מזון" של העידן הרומנטי.


 מאז, "כרמן" היתה להצלחה מסחררת. האופרה מוצגת בכ-700 הופעות בשנה, בבתי אופרה רשמיים ובביצוע מלא (בממוצע בשני בתי אופרה ברחבי העולם בכל יום!). אך יותר מזה, זו האופרה המצוטטת ביותר בקולנוע, בפרסומות, עובּדה לאינספור יצירות מחול, מחזמר, קולנוע, פלמנקו, מהווה השראה לציירים ופסלים ואף נשמעת מדי פעם בצלצולי הטלפונים הניידים.


ביצוע זה של "כרמן" מפסטיבל ברגנץ שבאוסטריה הוא גרנדיוזי ומרשים במיוחד. בפסטיבל זה מוצגות האופרות על במת ענק המוקמת על אגם קונסטנץ, ממש בתוך המים. הזדמנות נדירה לצפות באופרה הפופולארית והאהובה בהפקת ענק מרשימה של אחד מפסטיבלי האופרה המובילים והיוקרתיים בעולם.

זמרת המצו-סופרן הצרפתייה כבר הוכתרה מזמן ל"כרמן" מושלמת. ארקז שרה את התפקיד מאות פעמים, בבתי האופרה הנחשבים ביותר בעולם. בשנתיים האחרונות היא ביצעה תפקיד זה בבתי האופרה של מינכן, פרנקפורט, מדריד, לונדון ופריז. כרמן של גאל ארקז היא כרמן חושנית, חצופה, אנרגטית ובעלת קול עמוק ודרמתי. בדיוק כמו שכרמן צריכה להיות!

 

להצטרפות

הירשמו לשירות העדכונים שלנו - דעו על תוכן חדש לפני כולם!
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

in cooperation with Unitel

כל הזכויות שמורות לחברת עמי אלה תקשורת בעמ