לה טרוויאטה

מאת ורדי
מפסטיבל זלצבורג

בכיכובה של

 אנה נטרבקו

#me2 גרסת המאה ה-19

היא נולדה בשנת 1824 בחבל נורמנדי שבצרפת בשם אלפונסין פלסיס. בגיל 14, אחרי שאימה מתה, מכר אותה אביה לצוענים. נערה יפהפיה, ללא השכלה, ללא הורים או מישהו שיגן עליה. כך נדדה עם הצוענים עד לגיל 16.5. אז הצליחה לברוח ולהגיע לעיר הגדולה. לפריז. כשהגיעה לפריז הבינה, שהדרך לביטחון כלכלי עוברת במיטתם של הגברים האריסטוקרטים של העיר.

 

וכך, סללה את דרכה, שינתה את שמה למארי דופלסי, למדה קרוא וכתוב, נימוסים והליכות, אמנות, תיאטרון וכבשה את ליבם וכיסם של עשירי העיר.

 

המבקר הספרותי בן המאה ה-19, ז'יל ז'נן תאר אותה כך: "הליכותיה תאמו את סגנון דיבורה, חשיבתה הלמה את חיוכה, תלבושתה הלכה יד ביד עם יפי תוארה, לשווא הייתם מחפשים, ברובד העליו של החברה הטובה, אישה שיש אצלה הרמוניה מושלמת כל כך בין תכשיטיה, תלבושתה ושיחתה... מלבד טעמה המשובח בבגדים ובחפצי חן, היו לה גם טעם אמנותי ודקות אבחנה, והיא ידעה לשוחח בתבונה על ענייני אמנות."

נאמר על דופלסי, שעשתה טעות מקצועית אחת. היא התאהבה בבחור פשוט, בוהמיין, סופר. לא אריסטוקרט שיכול לממן קורטיזאנה (יצאנית צמרת) ברמה שלה. אבל אותו בחור בוהמיין, היה מי שהנציח אותה.

 

דופלסי מתה בגיל 23 ממחלת השחפת, כשנה לאחר מותה מנציח אותה הסופר שבו היא התאהבה, אלכסנדר דימא, ברומן שהוא כותב; "הגברת עם הקמליות". כמה שנים מאוחר יותר מעובד הרומן למחזה, והמלחין האיטלקי ג'וזפה ורדי, רואה את הצגת המחזה בפריז. אז מחליט ורדי להלחין אופרה המבוססת על סיפור זה.

ורדי פונה אל הליברטיסט (כותב תמלילים לאופרה) פרנצ'סקו מריה פיאבה, מי שכתב איתו את האופרות "מקבת", "ריגולטו" "שני הפוסקרים" ועוד. יחד הם יוצרים את האופרה "לה טרוויאטה" על בסיס "הגברת עם הקמליות", אך מוסיפים לעלילה המקורית לא מעט ביקורת על החברה האריסטוקרטית, החמדנית, שמנצלת נשים צעירות, וגם על החברה הבורגנית, שממהרת לקטלג ולהדביק תוויות.

 

אומרים שהנושא היה קרוב לליבו של ורדי, מכיוון שהוא חי בזמנו בזוגיות לא ממוסדת עם ג'וזפינה סטרפוני. ורדי חש שהחברה האיטלקית-קתולית מגזימה בהתערבות שלה בחיי הפרט, ודרך היצירה הזו מתח ביקורת על החטטנות והתערבות היתר ההרסנית של החברה בחייה של אישה צעירה, שכל רצונה הוא פעם אחת לאהוב ולהיות נאהבת.

לה טראוויאטה בהפקה זו, של פסטיבל זלצבורג, מככבים שלושה מזמרי האופרה הגדולים של זמננו. בתפקיד ויולטה, אנה נטרבקו, אשר בשנת 2005, כאשר צולמה הפקה זו, היתה אחד מכוחות האופרה המבטיחים, וכיום היא הדיווה הגדולה של עולם האופרה.

יצירה רלוונטית בת 150 שנה

"לה טרוויאטה" הוצגה לראשונה בשנת 1853 בתיאטרון לה פניצ'ה בונציה.

 

מאז ועד היום זוהי אחת האופרות הפופולאריות והמבוצעות ביותר בכל הזמנים. הפקה זו של פסטיבל זלצבורג, משנת 2005, נחשבת לקלאסיקה מודרנית. זוהי הפקה שמנערת את האבק מהיצירה הזו שמבוצעת כבר 150 שנה, ומביאה אותה אל המאה ה-21.

 

הבמאי וילי דקר, משיל מהיצירה כל צביעות, התחסדות, הצנעה או התחנפות. הוא מביא את הסיפור כפי שהוא. סיפור על אהבת נעורים, תשוקה, תאווה לכסף, פחד מביקורת חברתית, צביעות חברתית ובעיקר בעיקר סיפור על המחיר הנפשי הכבד שמשלמת אישה צעירה על תכתיבי החברה.

כשאתם צופים בהפקה הזו, תבינו, אולי לראשונה, את הקורבן האיום שמבקש ז'רמון האב מויולטה, אולי תבינו לראשונה, את משמעות הזמן החולף בחייה של אישה צעירה, שזמנה למעשה קצוב. קצוב מדי.

 

אולי תבינו לראשונה שהאישה הצעירה הזו רצתה את המובן מאליו, שמישהו יראה אותה, ולא רק את החיצוניות שלה, שמישהו יאהב אותה באמת, ולא רק ישוויץ בנוכחותה לצידו, שמישהו יהיה שם עבורה כמו היתה הבת שלו, שלמישהו היא תהיה באמת חשובה.

לה טראוויאטה בהפקה זו, של פסטיבל זלצבורג, מככבים שלושה מזמרי האופרה הגדולים של זמננו. בתפקיד ויולטה, אנה נטרבקו, אשר בשנת 2005, כאשר צולמה הפקה זו, היתה אחד מכוחות האופרה המבטיחים, וכיום היא הדיווה הגדולה של עולם האופרה.

נבחרת מנצחת

בהפקה זו, של פסטיבל זלצבורג, מככבים שלושה מזמרי האופרה הגדולים של זמננו. בתפקיד ויולטה, אנה נטרבקו, אשר בשנת 2005, כאשר צולמה הפקה זו, היתה אחד מכוחות האופרה המבטיחים, וכיום היא הדיווה הגדולה של עולם האופרה.

 

לצידה, בתפקיד אלפרדו, זמר הטנור רולנדו וייזון, אשר זכה בתחרות האופרליה היוקרתית (תחרות לזמרי אופרה מיסודו של פלסידו דומינגו) בשנת 1999.

 

הוא כיכב לצד נטרבקו בהפקות רבות בכל העולם בעשור הראשון של המאה ה-21. בתפקיד ז'רמון (האב) מופיע זמר הבריטון תומס המפסון, אשר יהיה מוכר אולי למנויי התזמורת הפילהרמונית הישראלית, איתה הוא מופיע מדי שנה (הופעתו האחרונה בישראל במרץ 2020 בוטלה עקב התפרצות נגיף הקורונה).

לה טראוויאטה בהפקה זו, של פסטיבל זלצבורג, מככבים שלושה מזמרי האופרה הגדולים של זמננו. בתפקיד ויולטה, אנה נטרבקו, אשר בשנת 2005, כאשר צולמה הפקה זו, היתה אחד מכוחות האופרה המבטיחים, וכיום היא הדיווה הגדולה של עולם האופרה.

לה טרוויאטה/ג'וזפה ורדי

 

פסטיבל זלצבורג 2005

במאי: ווילי דקר

מנצח: קרלו ריצי

ויולטה ואלרי – אנה נטרבקו

אלפרדו ז'רמון – רולנדו וייזון

ג'ורג'יו ז'רמון – תומס המפסון

התזמורת הפילהרמונית של וינה

להצטרפות

הירשמו לשירות העדכונים שלנו - דעו על תוכן חדש לפני כולם!
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

in cooperation with Unitel

כל הזכויות שמורות לחברת עמי אלה תקשורת בעמ