פר גינט

הסיפור: הנריק איבסן

מוזיקה: אדוארד גריג

"תמונות קסומות שטרם נראו בבלט קונבנציונאלי"

פר גינט, מחזה מאת הנריק איבסן, מספר על צעיר נורווגי העובר מסע של אירועים והרפתקאות נועזות. לבקשתו של איבסן הלחין אדוארד גריג מוזיקה למחזה. היצירה כוללת שתי סוויטות לתזמורת ובהן סה"כ שמונה פרקים, זוהי יצירתו הפופולארית והמוכרת ביותר של גריג ואחת מן המוכרות ברפרטואר המוזיקה הקלאסית.

 

המחזה פר גינט נכתב בשנת 1867, בזמן שהנריק איבסן שהה בגלות מרצון באיטליה.   המחזה מספר על בחור נורווגי בן 20 העוזב את בית אימו, אוזה ואת אהובתו סולוויג ויוצא למסע בו הוא מתמודד עם סדרת אירועים והרפתקאות נועזות. היצירה מכילה יסודות רבים של הווי החיים והנוף הנורווגי ומסתמכת על הספרות הנורווגית העתיקה והעממית, לא רק באופן כללי, אלא גם בפרטים.

 

שם הגיבור, פר גינט, וכמה מעלילותיו עובדו ועוצבו לפי חייו של אדם בשם גינט שחי בנורווגיה במאה ה - 17.

​  פר גינט, מחזה מאת הנריק איבסן, מספר על צעיר נורווגי העובר מסע של אירועים והרפתקאות נועזות. לבקשתו של איבסן הלחין אדוארד גריג מוזיקה למחזה. היצירה כוללת שתי סוויטות לתזמורת ובהן סה"כ שמונה פרקים, זוהי יצירתו הפופולארית והמוכרת ביותר של גריג ואחת מן המוכרות ברפרטואר המוזיקה הקלאסית.

עיקרו של המחזה נובע מכור ההיתוך היצירתי של איבסן. יש בו יסודות אוטוביוגרפיים (בדמותו של פר גינט, של אמו ושל אביו), פוליטיים-אקטואליים (מלכות הטרולים שהיא ביקורת פוליטית-סאטירית על החברה הנורווגית), פארודיים  ולא מעט חשבונות אישיים של איבסן עם אויביו.

 

המוזיקה של גריג תפסה מקום חשוב ברפרטואר הקלאסי/מודרני, במיוחד פרק "הבוקר" המלנכולי והמערסל, וכן הפרק המתרחש בארמון מלך ההרים המתאר בדרמתיות פומפוזית את עולמם הדמיוני של הטרולים הנורווגיים.

פיורדים, טרולים, הרים, ערפילים, הרפתקאות, געגועים, מלנכוליה ותאוות נדודים הם החומרים מהם עשויה היצירה שזכתה לאינספור ביצועים בתיאטרון, באולמות הקונצרטים, בקולנוע, באנימציה ועוד.

ביצוע זה של הבלט הממלכתי הוינאי בכוריאוגרפיה של קלוג משלב טכניקה קלאסית בהפקה ובסגנון תנועה מודרניים, ויוצר פנטזיה בימתית מרהיבה ביופייה, תוך שהוא מספר את סיפורו ההרפתקני של פר גינט באלגנטיות מינימליסטית, בעיצוב אסתטי ומרשים וברגישות.

להצטרפות

הירשמו לשירות העדכונים שלנו - דעו על תוכן חדש לפני כולם!
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

in cooperation with Unitel

כל הזכויות שמורות לחברת עמי אלה תקשורת בעמ