רומאו ויוליה

מאת גונו

בית האופרה הממלכתי – וינה

בכיכובם של

 אאידה גריפולינה וחואן דייגו פלורז   

מנצח: פלסידו דומינגו 

במאי: : יורגן פלים

סיפור האהבה הגדול בכל הזמנים בגרסת האופרה של המלחין הצרפתי, בן התקופה הרומנטית, שארל גונו. יצירת אופרה יפהפייה, שופעת אריות מרשימות וקטעי מקהלה מרהיבים בהפקה משובחת מבית האופרה הממלכתי של וינה.

פלסידו דומינגו אוחז בשרביט הניצוח, חואן דייגו פלורז, מהטנורים הליריים המובילים בעולם בתפקיד רומיאו ובתפקיד יוליה, זוכת תחרות האופרליה היוקרתית לשנת 2013, זמרת הסופרן אאידה גריפולינה.

סיפור האהבה המפורסם בכל הזמנים

סיפורם של זוג האוהבים מורונה, אשר לאסונם היו בני משפחות יריבות (משפחות קפולט ומונטגיו), הוא אחד הסיפורים המפורסמים בעולם. לא רבים יודעים שמקורו של הסיפור באיטליה במאה ה-14, ולא במחזה של שייקספיר, כנהוג לחשוב.

 

אולם שייקספיר, בסוף המאה ה-16, עיבד את הסיפור למחזה המפורסם "רומיאו ויוליה" ועשה את זוג האוהבים מורונה לאגדה על זמנית. במאה ה-19 זכה הסיפור לתחייה מחודשת בעיקר בשל האידיאל של מוות מאהבה, שתאם כל כך את הלך הרוח הרומנטי של התקופה.

 

אמנים רבים יצרו בהשראת הסיפור, בהם לא מעט מלחינים. ידועות במיוחד יצירותיהם של צ'ייקובסקי, פרוקופייב, ברליוז, בליני וגונו.

האופרה של שארל גונו נאמנה מאד למחזה של שקספיר (הליברית מאת ז'יל ברבייה ומישל קארה), וכיאה ליצירה ששייכת לסגנון הצרפתי של המאה ה-19, יש בה תמונות מקהלה מרהיבות, לצד תזמור עשיר ולירי, אריות מאתגרות בקולורטורות (קישוטים קוליים) לטנור וסופרן ותמונות במה מרשימות הכוללות מחול וקרבות במה.

"תזמורת נהדרת, אשר עוקבת אחר המנצח גם עם הנשמה, ולא רק בנגינה" (מהביקורת)

פלסידו דומיגו, אשר ידוע בעיקר כזמר טנור, עוסק זה כעשור גם בניצוח ובניהול.  אחרי קריירה מפוארת כזמר פנה דומינגו לעיסוק רחב באמנות האופרה, הן כמנהל אמנותי (בתי האופרה של וושינגטון ולוס אנג'לס) והן כמנצח. בהפקה זו קצר דומינגו שבחים על הובלת תזמורת בית האופרה של וינה, מבתי האופרה המובילים בעולם.

 

באחת הביקורות נכתב שדומינגו הצליח להדגיש את תכונותיה הליריות של התזמורת והיא הוצגה בביצוע זה בהצטיינות. בנוסף לעיסוקו בניצוח וניהול ייסד דומינגו בשנת 1993 את תחרות האופרליה היוקרתית, אשר נועדה לגלות את כישרונות האופרה הצעירים.

 

זוכת תחרות האופרליה לשנת 2013 היא זמרת הסופרן אאידה גריפולינה, ילידת רוסיה, 1987, אשר מגלמת בהפקה זו את התפקיד של יוליה.

אופרה בניחוח הוליוודי

אאידה גריפולינה היא מזמרות הסופרן הצעירות והמבטיחות של המאה ה-21. היא מייצגת באופן מושלם את המגמה ההולכת ומתרחבת של אמני אופרה כMulti Talents. ניתן לראות את ניצני העידן החדש באופרה עם עלייתה של הדיווה מריה קאלאס, אך שיאו של תהליך זה בסוף המאה ה-20 והמשכו בשני העשורים של המאה ה-21.

 

זמרים נדרשים לא רק לשיר היטב, כי אם גם להיראות בהתאם לדמות שהם מגלמים על הבמה ולהיות בעלי כשרון משחק הן בימתי והן מול מצלמה.  לצידה של גריפולינה מופיע חואן דייגו פלורז בתפקיד רומיאו. פלורז נחשב כיום לטנור הלירי המוביל בעולם.

 

אם עקבתם אחרי סדרת הקרנות האופרה בקולנוע, יכולתם להתרשם מכישרונו יוצא הדופן בביצוע של האופרה "לוצ'יה די למרמור" מאת דוניצטי בסדרת הקרנות זו. פלורז וגריפולינה הם רומיאו ויוליה מושלמים. הן מבחינת הביצוע הקולי והן ביכולות המשחק ובמראה המשכנע שלהם בדמויות אלה.

הבמה של יורגן פלים תורמת רבות לתחושה ההוליוודית והעכשווית של הסיפור. פלים משתמש בתפאורה שהיא למעשה כולה משחקי תאורה. על ידי השימוש באור יוצר פלים במה מגוונת שמשנה את פניה מאולם נשפים מואר בזרקורים, לכנסייה מוארת באור נרות, למרפסת רומנטית מוארת בחצי ירח, לזירת התגוששות עירונית מוארת בתאורת רחוב וללילה רומנטי זרוע כוכבים.

זו לא גברת, זה אדון (או- יש גם זווית ישראלית)

בהפקה זו של רומיאו ויוליה שרה זמרת המצו סופרן הישראלית, רחל פרנקל, את התפקיד של סטפנו. סטפנו הוא תפקיד מכנסיים, זאת אומרת תפקיד של נער צעיר שמגולם על ידי זמרת. הדבר לא זר לאמנות האופרה ובוודאי לא זר לרחל פרנקל.

 

פרנקל שרה תפקידי מכנסיים רבים: כרובינו באופרה "נישואי פיגרו"/מוצרט, ניקלאוס באופרה "סיפורי הופמן"/אופנבך, הנזל באופרה "הנזל וגרטל"/הומפרדינק, סיבל באופרה "פאוסט"/גונו ועוד.

פרנקל הינה בוגרת הסטודיו לאמנים צעירים של האופרה הישראלית, לפני כן סיימה לימודים באקדמיה למוזיקה בוכמן – מהטה באוניברסיטת תל אביב. היא שרה תפקידים ראשיים בבתי האופרה של וינה, מינכן, דרזדן, המבורג, פסטיבל ברגנץ, פסטיבל זלצבורג, בתי אופרה רבים באיטליה ועוד.

רומיאו ויוליה  Roméo et Juliette

 

 

מלחין: שארל גונו Charles Gounod

ליברית: ז'יל ברבייה ומישל קארה על פי שקספיר

מנצח: פלסידו דומינגו Plácido Domingo

במאי: יורגן פלים Jürgen Flimm

יוליה : אאידה גריפולינה Aida Garifullina

רומיאו : חואן דייגו פלורז  Juan Diego Flórez

האב לורין: דן פול דומיטרסקו  Dan Paul Dumitrescu

מרקוציו: גבריאל ברמודז   Gabriel Bermúdez

סטפנו: רחל פרנקל Rachel Frenkel

תזמורת ומקהלת בית האופרה הממלכתי וינה – צולם ב2017.

להצטרפות

הירשמו לשירות העדכונים שלנו - דעו על תוכן חדש לפני כולם!
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

in cooperation with Unitel

כל הזכויות שמורות לחברת עמי אלה תקשורת בעמ